İftardan Sonra Zinde Kalmak

İftardan Sonra Formunuzu Koruyup Zinde Kalmak İçin İftarı Yaptıkdan 2 Saat Sonra Yürüyüş Yapılması Gerekiyormuş.. Hiç Bize Göre Degil Ama Buyrun Okuyun Haberimizi..

Oruç tutarken zinde kalmak ve kilonuzu korumak için, iftardan iki saat sonra 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ramazan’da yüksek şiddette ve aşırı yorucu egzersiz programlarından kaçınmalısınız

Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenmek kadar; enerjiyi, zindeliğini ve ideal kiloyu korumak da önem kazanıyor. Bu ay yapacağınız fiziksel aktivitelere çok dikkat etmelisiniz çünkü oruçluyken, aç karnına spor yapmak vücut için sakıncalı olabiliyor. Gün boyu ihtiyaç duyduğu enerjiyi bulamayan vücut, kasları enerji kaynağı olarak kullanabilir. Bu durum kilo verme olarak görünse de, bunun sonucunda vücuttaki yağlarda değil, kaslarda azalma olabilir. İşte bu durumu önlemek ve Ramazan boyunca kilonuzu koruyabileceğiniz bir egzersiz programı uygulamak için dikkat etmeniz gerekenler:
Oruç tutarken sağlıklı olmak için en kolay ve ideal egzersiz; iftarı takip eden saatlerde yürüyüş yapmaktır. Orta tempolu bir yürüyüş için iftardan yarım saat sonrasını tercih edebilirsiniz.
Eğer daha kapsamlı bir egzersiz yapacaksanız, iftardan iki saat sonrasını tercih edebilirsiniz. İftarın ardından midenizin dolu olduğunu düşünerek vücudunuzu zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız.
İftarın ardından fiziksel aktivite yapacaksanız, iftarda fazla yağlı ve sindirimi zor besinler tüketmemelisiniz. Tuzlu ve baharatlı yemeklerden kaçınmalısınız. Et; sindirimi uzun sürdüğü için tavsiye edilmezken, protein kaynağı olan yoğurt ve sütü bolca tüketebilirsiniz.

SIVI KAYBINDAN KAÇININ

Spor için yemeğin üstünden bir-iki saat geçmesini beklemelisiniz. Sporun ardından tekrar hafif şeyler yiyebilirsiniz. İftarı iki ara öğün şeklinde yapmak, sindirim sisteminizi yormadan, vücudunuza kademeli olarak enerji kazandırır.
Gün içinde sıvı ve enerji kaybettiğiniz için koşu yapmanız tavsiye edilmiyor. Bu nedenle kardiyo egzersizlerinden de uzak durmalısınız. 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşlere çıkmak yeterli olacaktır.
Oruç tutarken egzersiz programınızı aksatmak istemezseniz, aşırı sıvı kaybına neden olmayacak sporları tercih etmelisiniz. Ramazan ayında normal programınızı hafifletmeniz de gerekebilir. Örneğin, günde iki saat pilates yapıyorsanız, bunu yarım saate düşürüp daha az yorucu hareketleri tercih edebilirsiniz. Pilates, sindirim sistemi için de faydalı bir egzersizdir.
Ramazan’da vücut tüm gün besin ve suya ihtiyaç duyduğu için iftardan sonra yüksek şiddette egzersizler yapmak; kalp rahatsızlığı başta olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabilir. İftar saatinden sonra kan şekeri yükseldiği için egzersiz yapmakta acele edilmemesi gerekiyor. Oruçlu olduğunuz saatler içinde spor yapacaksanız, bunun için sabah saatlerini tercih etmelisiniz. Böylece açlığın neden olduğu yorgunlukwtan korunup gün boyu zinde kalabilirsiniz.
Yürüyüş, esneme hareketleri ve pilates, Ramazan ayına uygun egzersiz seçenekleri arasında.
Egzersiz sonrası bol su tüketerek sıvı kaybının önüne geçebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Egzersiz sonrasında dinlenmek; hem vücudun ritmini yeniden bulması, hem de hücrelerin canlanması açısından önemlidir.
Yüksek tansiyon, şeker, kolesterol ve kalp rahatsızlıkları olanların şiddetli egzersizlerden kaçınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

Sitemap-Ersa Elektrik Günün sözü: Bakacagın Yüze Utanacagın Söz Söyleme...