Trabzonda Böcek Tehlikesi

Trabzon’da Ortaya Çıkan Drakula Lakaplı Böcek Yüzünden Fındık Bahçesi Karantinaya Alındı
Halk arasında Drakula olarak bilinen ve fındık dallarını kurutan turunçgil uzun antenli böceğinin Trabzon’un Maçka ilçesindeki bir fındık bahçesinde görülmesinin ardından, bahçe karantinaya alındı.

Yayıldığı her yerde dalları kurutarak adeta ağaçların ve dalların ölümüne neden olan ve halk arasında “Drakula” olarak bilinen turunçgil uzun antenli böceği (Anoplophora chinensis, A malasiaca ) fındığı tehdit etmeye başladı.

GÖRÜLDÜĞÜ BAHÇE KARANTİNAYA ALINDI

Son zamanlarda fındık bahçelerinde sıklıkla görülmeye başlayan dal kurumaları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından araştırılırken, Trabzon Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesinde tespit edilen turunçgil uzun antenli böceği yayılmaması için zararlının görüldüğü bahçe karantinaya alındı.

“AŞIRI DERECEDE ZARARLI”

Fındığı bekleyen büyük tehlikeye dikkat çeken Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, Trabzon’da görülen turunçgil uzun antenli böceği için “Görülen yerlerde Tarım İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları ile birlikte çalışma yapıyorlar. Turunçgil zararlısı var ve çok zararlı, aşırı derecede zararlı ve fındığın dalını bile kurutuyor. Eğer bu böcek bölgede yayılırsa çok kötü olur ki zararı külleme hastalığından daha kötü sonuçlar doğurur” dedi.

Bir cevap yazın

Sitemap-Ersa Elektrik Günün sözü: Bakacagın Yüze Utanacagın Söz Söyleme...